Vizsgálatok

A Klinikai Vizsgálatok Adatbázisa jelenleg is több mint ezer vizsgálatot foglal magába: a korábban elérhető adatokkal több évre visszamenőleg áttekintést nyújt a hazai vizsgálatok sokszínűségéről (lásd: Állapot - vázlatos adatlapok), míg egyre bővülő körben érhetőek el a folyamatban lévő vizsgálatok részletesebb információi is (lásd: Állapot - teljes adatlapok).

Ez a honlap a klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános ismeretek bővítésének céljából készült, az itt található információk a publikusan elérhető adatokra épülve, kizárólag tájékoztató jellegű áttekintést biztosítanak.
Amennyiben Önnek további kérdése merülne fel, forduljon bizalommal kezelőorvosához!

Státusz
Engedélyezve
Korosztály
-
Betegbevonás kezdete
2024-01-31
Betegbevonás vége
2025-10-14
Vizsgálat neve magyarul Korábban nem kezelt, krónikus limfoid leukémiában szenvedő betegek számára személyre szabott ibrutinib kezelési sémákat tanulmányozó, többkohorszos vizsgálat
Vizsgálat neve angolul Multicohort Study to Customize Ibrutinib Treatment Regimens for Patients with Previously Untreated Chronic Lymphocytic Leukemia
Protokollszám 54179060CLL2032
Eudra CT szám 2023-504044-34-00
Hatósági engedély száma OGYÉI/49617-4/2023
Kérelmező Janssen-Cilag Gyógyszerkereskedelmi Marketing Szolgáltató Kft.
Státusz Engedélyezve
Fázis II/III
Vizsgálati készítmény Ibrutinib, Venetoclax
Vizsgálat időtartama (hó) 24
Nem Mindkettő
Egészségeseket bevon? nem
Betegbevonás státusza Még nem fogad
Szponzor Janssen - Cilag International NV
Betegség C91; C919; C919
Betegbevonás kezdete 2024-01-31
Betegbevonás vége 2025-10-14
Tervezett betegszám Magyarországon 21
Leírás
A vizsgálat célja az ibrutinib + venetoklax (I+V) és az ibrutinib monoterápiás sémák hatékonyságának és biztonságosságának értékelése, amelyekben az ibrutinib adagolását proaktívan csökkentik vagy reaktívan módosítják a nemkívánatos események (AE-k) hatására.
A vizsgálat célkitűzése
A vizsgálat elsődleges célkitűzése annak értékelése, hogy a vizsgáló által értékelt ORR alapján elfogadható-e az I+V és az ibrutinib monoterápia kezelési sémák hatásossága, ha az ibrutinib dózisát proaktívan csökkentő, illetve a dózist az AE-k alapján reaktívan (az ibrutinib naprakész alkalmazási előírása szerint) módosító, személyre szabott kezelési szemléletet alkalmaznak.
Beválasztási feltételek
1. A beleegyező nyilatkozat aláírásakor ≥18 éves életkor (vagy a nagykorúság e feletti határa azokon a területeken, ahol a vizsgálatot végzik).

Résztvevők típusa és betegségjellemzők
2. CLL/SLL diagnózisa, amely megfelel az iwCLL diagnosztikai kritériumainak (Hallek et al, 2018).
3. Az I+V kohorszokban: ECOG teljesítménystátusz 0-1. Az ibrutinib monoterápiával kezelt kohorszokban: ECOG teljesítménystátusz 0-2 (10.7. szakasz).
4. Aktív betegség, amely legalább 1-et teljesíti a kezelés szükségességére vonatkozó alábbi iwCLL kritériumok közül (Hallek et al, 2018):
a. Progresszív csontvelő-elégtelenség megléte, ami anémia és/vagy trombocitopénia kialakulásában vagy súlyosbodásában nyilvánul meg.
b. Masszív (azaz legalább ≥6 cm-rel a bordaív alatt tapintható) vagy progresszív, vagy tünetes lépmegnagyobbodás.
c. Masszív nyirokcsomók (azaz ≥10 cm-es legnagyobb átmérőjű), vagy progresszív vagy tünetes limfadenopátia.
d. Progresszív limfocitózis, 2 hónap alatt ≥50%-os emelkedéssel vagy LDT <6 hónap.
e. Autoimmun szövődmények, ezen belül kortikoszteroidokra rosszul reagáló anémia vagy trombocitopénia.
f. Tünetes vagy funkcionális extranodális érintettség (pl. bőr, vese, tüdő, gerinc).
g. Betegséggel összefüggő tünetek, az alábbiak bármelyike alapján meghatározva:
i. ≥10%-os, nem szándékos testsúlycsökkenés az előző 6 hónapban.
ii. Jelentős kimerültség (azaz ECOG teljesítménystátusz 2 vagy rosszabb; munkaképtelen vagy nem tudja a szokásos tevékenységeket elvégezni.
iii. ≥2 hétig tartó ≥38,0°C láz igazolható fertőzés nélkül.
iv. Éjszakai verejtékezés ≥1 hónapig, igazolható fertőzés nélkül.
5. CT-vel mérhető nodális betegség, amelynek meghatározása: legalább 1 nyirokcsomó legnagyobb átmérője ≥1,5 cm.

.
A nemi életre és a fogamzásgátlásra/mechanikus módszerekre vonatkozó követelmények
6. Minden fogamzóképes nő résztvevő vizeletén a vizsgálatba való belépéskor végzett, nagy érzékenységű szérum -hCG terhességi tesztnek negatívnak kell lennie.

7. Ha a résztvevő szájon át szedett fogamzásgátlót alkalmaz, egy további fogamzásgátló módszert is alkalmaznia kell (a 12. beválasztási kritériumban előírtakon felül).
8. A résztvevőnek bele kell egyeznie, hogy nem terhes, nem szoptat, illetve nem tervez terhességet a vizsgálatban való részvételének ideje alatt, sem a vizsgálati kezelés utolsó dózisát követő 3 hónapban.
9. A résztvevőkre vonatkozó előírások (a 10.5. szakaszban meghatározottak szerint)
a. Nem fogamzóképes, vagy
b. Fogamzóképes, és nagy hatékonyságú fogamzásgátló módszert alkalmaz (következetes és előírásos használat esetén évi 1% alatti hibaarány), és beleegyezik, hogy a nagy hatékonyságú fogamzásgátló módszert a vizsgálati kezelés ideje alatt és az utolsó adag – a lényeges szisztémás expozíció vége – után még 3 hónapig alkalmazza. A vizsgálónak kell értékelnie a fogamzásgátló módszer sikertelenségének valószínűségét (pl. előírások betartásának elmulasztása, nemrég megkezdett alkalmazás) a vizsgálati kezelés első adagja kapcsán. A 10.5. szakaszban találhatók példák a nagy hatékonyságú fogamzásgátló módszerekre.
MEGJEGYZÉS: A résztvevőnek bele kell egyeznie, hogy a vizsgálat teljes ideje alatt és a vizsgálati kezelés utolsó adagja után még 90 napig folytatja a fentiek alkalmazását.
10. A résztvevő a vizsgálat során és a vizsgálati kezelés utolsó adagja után még 3 hónapig későbbi felhasználásra nem adományoznak, illetve nem fagyasztatnak le ivarsejteket (pl. petesejtet vagy spermát) mesterséges megtermékenyítés céljára.
11. A résztvevőnek bele kell egyeznie, hogy a vizsgálat során és a vizsgálati kezelés utolsó adagja után még 3 hónapig nem kíván teherbe esni.
12. A résztvevőnek a vizsgálat során és a vizsgálati kezelés utolsó adagja után még 3 hónapig gumióvszert kell viselnie minden olyan tevékenység során, amikor ejakulátumuk egy másik személy szervezetébe kerülhet. Ha a résztvevő partnere fogamzóképes nő, a résztvevőnek gumióvszert kell használnia (spermaölő készítménnyel vagy anélkül), és a résztvevő szexuális partnerének is nagy hatékonyságú fogamzásgátló módszert kell alkalmaznia, ha a teherbe esés lehetséges (lásd: 10.5. szakasz). A vazektomizált résztvevőknek is gumióvszert kell használniuk (spermaölő készítménnyel vagy anélkül), és a partnerüknek is nagy hatékonyságú fogamzásgátló módszert kell alkalmaznia, ha a teherbe esés lehetséges.
Beleegyező nyilatkozat
13. A résztvevőnek alá kell írnia a beleegyező nyilatkozatot, amellyel kijelenti, hogy megértette a vizsgálat célját és a vizsgálathoz szükséges eljárásokat, és hajlandó részt venni a vizsgálatban. A résztvevőnek hajlandónak és képesnek kell lennie a protokollban előírt tilalmak és korlátozások betartására.
14. Hajlandó és képes a protokollban előírt életmódbeli korlátozások betartására (5.3. szakasz).
Klinikai laboreredmények
15. Megfelelő hematológiai funkció anélkül, hogy a a szűrési laborvizsgálatokat megelőző legalább 7 napban transzfúziót vagy növekedési faktort kapott volna (kivétel a pegilált G-CSF [pegfilgrasztim] és a darbepoetin, amelyeknél legalább 14 nap az előírás), az alábbi meghatározások szerint:
a. ANC >750/μl növekedési faktor adása nélkül;
b. Vérlemezkeszám >50 000/μl a bevonás előtti legalább 7 napban végzett transzfúzió nélkül;
c. Hemoglobin >8,0 g/dl a bevonás előtti legalább 7 napban végzett transzfúzió nélkül.
16. Megfelelő májfunkció, amelynek meghatározása:
a. Szérum AST vagy ALT ≤3.0×ULN;
b. Bilirubin ≤1,5×ULN (kivéve, ha a bilirubinszint emelkedését veleszületett, nem hemolitikus hiperbilirubinémia okozza vagy nem májeredetű);
c. A protrombinidő/nemzetközi normalizált arány <1,5×ULN és az aktivált parciális tromboplasztinidő <1,5×ULN (kivéve, ha az eltérés nem függ össze alvadási zavarral vagy vérzési zavarral).
17. Megfelelő vesefunkció, az alábbi meghatározás szerint (a Cockcroft-Gault képlettel [Cockcroft 1976]):
a. Az I+V kohorszokban:
i. A bevonáskor <75 éves résztvevőknél CrCl ≥45 ml/perc;
ii. A bevonáskor ≥75 éves résztvevőknél CrCl ≥60 ml/perc.
b. Az ibrutinib monoterápiával kezelt kohorszokban: CrCl ≥45 ml/perc.
Kizárási feltételek
1. A kórtörténetben az alábbiak szerepelnek:
a. Egyéb rosszindulatú betegség, kivéve:
i. Bármilyen rosszindulatú betegség, amely az elmúlt 12 hónapban nem progrediált és nem igényelte a kezelés megváltoztatását.
ii. Az elmúlt 12 hónapban kezelt rosszindulatú betegségek, amelyek esetében a recidíva kockázata nagyon alacsony:
1. Nem izominvazív hólyagrák (szoliter Ta-PUNLMP vagy kis malignitású, <3 cm, nem CIS).
2. Bőrrák (nem melanóma típusú vagy melanóma).
3. Nem invazív méhnyakrák.
4. Emlőrák: megfelelően kezelt in situ lobuláris karcinóma vagy in situ duktális karcinóma, lokalizált emlőrák és folyamatban levő antihormon kezelés.
5. Lokalizált prosztatarák (M0, N0), ≤7a Gleason-pontszámmal, kizárólag lokálisan kezelt (RP/RT/fokális kezelés).
iii. Egyéb rosszindulatú betegségek, amelyeknél a recidíva kockázata minimálisnak tekinthető.
b. Nem kontrollált autoimmun hemolitikus anémia vagy idiopátiás trombocitopéniás purpura, mint például azok a résztvevők, akiknek hemoglobinszintje vagy vérlemezkeszáma a vizsgálati kezelés első adagja előtti 4 hétben autoimmun pusztulás miatt csökken, vagy az autoimmun betegség kezelése vagy kontrollálása érdekében napi >20 mg prednizont (vagy ezzel egyenértékű kortikoszteroidot) igényelnek.
c. Közelmúltbeli fertőzés, amely jelenleg is tartó vagy a vizsgálati kezelés első adagja előtti ≤14 napban befejeződött szisztémás kezelést igényelt, vagy bármilyen, nem kontrollálható, aktív szisztémás fertőzés.
d. Ismert vérzési zavarok (pl. von Willebrand-betegség vagy hemofília).
e. Stroke vagy intrakraniális vérzés a bevonás előtti 6 hónapban.
f. Nehezen kontrollálható magas vérnyomás (azaz a meghatározás szerint ≥3 vérnyomáscsökkentőt igényel) vagy a szűréskor a szisztolés vérnyomás >160 Hgmm, vagy a diasztolés vérnyomás >100 Hgmm. Ha egy résztvevőnél a szűréskor mért szisztolés vérnyomás 160 Hgmm feletti vagy a diasztolés vérnyomás 100 Hgmm feletti, a vizsgálónak felül kell vizsgálnia a résztvevő kezelését, és az egyéni gyakorlat szerint, megfelelően kell kezelnie. A résztvevő újraszűrhető, ha megállapítható, hogy a vérnyomásérték egyszeri, izolált emelkedés volt, és ezt követően kontrollált és stabil.
g. A kórtörténetében a bevonás előtti 12 hónapban miokardiális infarktus, kamrai ritmuszavar, instabil angina vagy akut coronaria szindróma szerepel (ha 1 évnél régebbi, a vizsgálatba való bevonás előtt kardiológiai konzultáció ajánlott).
2. Ismert vagy gyanítható Richter-transzformáció vagy KIR érintettség.
3. Ismert allergia, túlérzékenység vagy intolerancia az ibrutinib vagy a venetoklax segédanyagaira.
4. Allergiás a xantinoxidáz-inhibitorokra, és nem kaphat raszburikázt.
5. Jelenleg aktív, klinikailag jelentős kardiovaszkuláris betegség, mint például nem kontrollált ritmuszavar, vagy a New York Heart Association funkcionális osztályozása szerint II., III, vagy IV. osztályba sorolt pangásos szívelégtelenség (lásd: 10.8. szakasz). A vizsgáló véleménye szerint a kiinduláskor jelentős kardiológiai kockázatnak kitett résztvevők esetében a vizsgálónak mérlegelnie kell a kardiológiai vizsgálatot a szűrés előtt. A vizsgáló felelőssége, hogy értékelje a vizsgálatba ezt követően történő bevonás kockázatait és előnyeit.
6. Nagy műtét a vizsgálati kezelés első dózisa előtti 4 hétben.
7. Nem képes kapszulát/tablettát lenyelni, vagy malabszorpciós szindrómája, vagy az emésztőszervi funkciót jelentősen befolyásoló betegsége van, vagy gyomor- vagy vékonybél-reszekciója volt, vagy tünetes gyulladásos bélbetegsége vagy fekélyes vastagbélgyulladása, vagy részleges vagy teljes bélelzáródása van.
8. A májfunkció jelenleg aktív, klinikailag jelentős beszűkülése (Child-Pugh A, B, vagy C osztály [a Child-Pugh osztályozás leírását lásd a 10.9. szakaszban]).
9. Szoptat vagy terhes.
Betegségjellemzők
10. A résztvevő a CLL vagy SLL kezelésére korábban szisztémás rákellenes terápiát kapott (többek között kemoterápiát, célzott terápiát, immunmoduláló terápiát, sugárterápiát és/vagy monoklonális ellenanyagot).
11. A résztvevőnek aktív agyi áttétei vannak.
12. A résztvevőnél a lágy agyhártya érintettsége vagy gerincvelő-kompresszió áll fenn.
Korábban/jelenleg kapott terápiák vagy részvétel klinikai vizsgálatban
13. Az ibrutinib vagy a venetoklax ellenjavallata áll fenn a felírásra vonatkozó helyi információk alapján.
14. A vizsgálati kezelés tervezett első dózisa előtt a 6.7. szakaszban felsorolt, nem megengedett terápiát kapott.
15. Bármilyen immunterápiát, élő attenuált vakcinát vagy fejlesztés alatt álló készítményt kapott vagy tervez kapni a vizsgálati kezelés tervezett első dózisa előtti 4 hétben, vagy jelenleg részt vesz egy fejlesztés alatt álló kezeléssel foglalkozó vizsgálatban.
16. A vizsgálati kezelés tervezett első dózisa előtti 3 hónapban fejlesztés alatt álló kezelést kapott, vagy jelenleg részt vesz egy fejlesztés alatt álló kezeléssel foglalkozó vizsgálatban.
Diagnosztikai vizsgálatok
17. Aktív hepatitisz B vagy C vírus fertőzés a helyi laboratóriumi tartomány szerint, az elmúlt 6 hónapból rendelkezésre álló összes teszttel, vagy más, klinikailag aktív májbetegség. Hepatitisz B szeropozitivitás: a meghatározása pozitív HbsAg teszt. Ha egy résztvevőnél lezajlott a fertőzés (azaz a résztvevő HBsAg-negatív, anti-HBc antitestek jelenlétével, valamint anti-HBs antitestek jelenlétével vagy anélkül), a résztvevőt a HBV DNS szintjének méréséhez RT-PCR-rel kell szűrni. Az RT-PCR alapján pozitív résztvevőket kizárják. Ha egy résztvevő szerológiai lelete HBV elleni immunizálásra utal (az anti-HBs pozitivitás az egyetlen szerológiai marker) ÉS ismert, hogy korábban HBV elleni vakcinát kapott, nem szükséges a HBV DNS szintjét RT-PCR-rel vizsgálni.
Ismert hepatitisz C fertőzés vagy hepatitisz C vírus pozitív szerológiai lelete (anti-HCV antitest).

A szűréskor vagy a vizsgálati kezelés megkezdése előtti 3 hónapban pozitív a hepatitisz C antitest vizsgálata. MEGJEGYZÉS: A korábban lezajlott betegség miatt hepatitisz C antitest pozitivitást mutató résztvevők csak megerősítő negatív hepatitisz C RNS-teszt birtokában vonhatók be.

A szűréskor vagy a vizsgálati kezelés megkezdése előtti 3 hónapban pozitív a hepatitisz C RNS vizsgálata. MEGJEGYZÉS: A teszt választható jellegű, és nem szükséges a hepatitisz C RNS tesztjét is elvégezni azoknál a résztvevőknél, akiknél a hepatitisz C antitest vizsgálata negatív.
18. Ismert, hogy a kórtörténetében HIV szerepel.
19. Más, klinikailag aktív, fertőzéses eredetű májbetegség.
Egyéb kizáró okok
20. Bármilyen állapot áll fenn, amely miatt a vizsgáló véleménye szerint a részvétel nem szolgálná a résztvevő legjobb érdekét (pl. veszélyeztetné a jóllétét), vagy akadályozhatná, korlátozhatná vagy torzíthatná a protokollban előírt értékeléseket
Tervezett betegszám Magyarországon
21 Fő
Helyszínek
Szponzor neve
Janssen - Cilag International NV

Klinikai Vizsgálatok

A klinikai vizsgálatok célja a gyógyszeres terápia fejlődése, egyre hatásosabb és biztonságosabb gyógyszerek kifejlesztése.

Oldaltérkép

Információk

© 2025 klinikai-vizsgalatok.hu. All Rights Reserved. Designed By One Online